"V priebehu rokov 2018/19 s rovnakými hudobníkmi ako pri poslednom albume v roku 2004 vytvorila nový album PUŠČAŇA”
Po dlhej odmlke sa Zuzana v súčasnosti snaží nadviazať na predchádzajúcu tvorbu. V priebehu rokov 2018/19 s rovnakými hudobníkmi ako pri poslednom albume v roku 2004 vytvorila nový album PUŠČAŇA s piesňami z rôznych regiónov Slovenska, ktoré sprevádzajú, lemujú život človeka od narodenia až po smrť. Od uspávaniek, cez ľúbostné, pracovné, svadobné, vysťahovalecké, piesne pri zábave, atď..... až po plačky. Jej doterajšie albumy vyšli pod hlavičkou vydavateľstva Slovenského rozhlasu, nový album vychádza v spolupráci s mladým ambicióznym vydavateľstvom go2stage.
"V priebehu rokov 2018/19 s rovnakými hudobníkmi ako pri poslednom albume v roku 2004 vytvorila nový album PUŠČAŇA”
Podarilo sa jej spojiť v jeden celok vynikajúcich multižánrových slovenských hudobníkov. Po rokoch sa tak na jednom albume stretlo slávne trio Andrej Šeban, Oskar Rózsa a Martin Valihora. Farebnosť zvuku obohatili ďalší skvelí muzikanti: huslista Stano Palúch, cimbalista Marcel Comendant , trubkár Oskar Török, klavirista Miki Skuta, hráč na ľudové aerofónne nástroje Rasťo Andris a hostia.
V roku 1999 na Silvestra sa na chate v Zuberci stretli Zuzana Mojžišová /muzikologička, redaktorka klasickej hudby SRo a speváčka ľudových piesní/ - vtedy dramaturgička Orchestra ľudových nástrojov SRo s Atilom Bérešom bývalým basgitaristom rockovej bratislavskej skupiny Dorian Gray. Po celodenných lyžovačkách trávili večery počúvaním hudby a debatami na tému hudba. Medzi CDčkami bola aj nahrávka koncertu SĽUKu – programu MYlenIum, ktorý bol zostavený z pokusov o prepojenie ľudového s moderným. Ich názory sa vo veľa veciach odlišovali, no vo veľa veciach zrazu folklórna speváčka a rockový muzikant nachádzali spoločnú ideu.
Práve na spoločných predstavách vznikol nápad, skúsiť vytvoriť niečo, o čo sa dovtedy pokúsil len málokto. Spojiť slovenský folklór a rock. Lyžovačka sa skončila a s ňou aj myšlienka a plány večerných rozhovorov. „Rád by som mal na vernisáži nejaký folklór ale v trochu inej podobe“ povedal pri koncipovaní svojej výstavy architekt Miloš Mojžiš. „Bude to spojené s oslavou mojej šesťdesiatky, Zuzka prosím vymysli niečo", dodal. Možno takto alebo podobne poprosil otec svoju dcéru pri pravidelnom spoločnom nedeľnom obede. To už Zuzana v duchu opäť silvestrovala a hlavne rozmýšľala do akej miery boli reči s Atilom na chate v Zuberci reálne. Atila súhlasil.
Dohodli sa vytvoriť zoskupenie schopné zrealizovať takúto hudobnú fúziu. Rocker do projektu prizval svojho brata Miša - gitaristu známeho zo skupiny Dr.Beer. Z formácie VZNCH sa do novovznikajúcej kapely obsadil post bicistu - Peter Ďuso Gogola.
Zuzana do zoskupenia zaangažovala huslistu Juraja Chupáča študenta Akadémie umení v Banskej Bystrici a violistu Martina Šúra – člena FS Partizán.
Na prvej skúške sa vyprofiloval úvodný repertoár /5 piesní/. Ten tvoril základ prvého vystúpenia. Uskutočnilo sa 18.2.2000 na vernisáži výstavy Miloša Mojžiša v Banskej Bystrici. Odznel tu aj Fujarový song – pieseň, ktorá prvý krát zaznela na už spomínanom programe MYlenIum uvedenom pri príležitosti osláv 50-teho výročia založenia SĽUK-u. Na fujare ju vtedy a aj teraz na otvorení výstavy hral autor Sľukárskeho programu etnológ Rasťo Andris - Zuzanin kolega zo SRo - redaktor ľudovej hudby a hráč na ľudové dychové nástroje.
V ten večer 18.2.2000 vznikla skupina, ktorá však nemala svoje meno. Nikto totiž nepredvídal ďalší život zoskupenia - táto otázka preto ostala visieť vo vzduchu.
Úspech produkcie však urobil svoje. Na nasledujúcej prezentácii tvorby Zuzaninho otca už kurátor výstavy zoskupenie nemajúce meno predstavil ako - Zuzana a jej milí chlapci!
Muzikanti sa na tomto názve dobre pobavili, no pri hľadaní skutočného mena im práve toto pomenovanie ukázalo cestu. Vznikla JEJ DRUŽINA.
Možnosti Zuzany a Rasťa ako zamestnancov Slovenského Rozhlasu umožnili naštudovaných 5 piesní zachovať na nahrávacom analógovom páse v štúdiu tejto inštitúcie. Materiál sa stretol zo značným úspechom korunovaným ponukou vydať prvé CD vo Vydavateľstve Rádio Bratislava. Jeho nahrávanie sa realizovalo v apríli, septembri 2000 a februári 2001. Na albume nazvanom jednoducho Jej družina figuruje 15 piesní prevažne zaranžovaných samotnou speváčkou. Dve pre Jej družinu hudobne pripravil Atila Béreš.
Album zostavený z ľudových piesní stredného a východného Slovenska upravených v modernom šate si získal značný počet priaznivcov, svoje úspešné ťaženie zavŕšil nomináciou na dve ceny IFPI Aurel 2001. Objav roka a obal roka.
Sezóny 2000 a 2001 - koncerty , alternácie a rozchody.
Po úspešnej letnej sezóne 2001 sa to v Jej družine začína personálne mlieť. Zo zdravotných dôvodov odchádza violista Martin Šúr. Prichádza Kapor – Juraj Vančík.
Z rodinných dôvodov odchádza bubeník Ďuso Gogola. Na jeho miesto v zostave nastupuje Boris Brna - bývalý člen Dorian Gray, aktívne hrávajúci v sprievodnej skupine Janka Ledeckého ako aj v skupinách Indigo Petra Nagya a Grexabat Mariána Grexu. V posledne dvoch menovaných kapelách post basgitaristu zastáva aj Atila Béreš.
Štúdium v Nemecku nedovoľuje huslistovi Jurajovi Chupáčovi naďalej zostávať v kapele. Dieru na tomto poste z času načas preto – podľa potreby kvalitne plátajú Peter Uličný a Martin Konečný. Problém sa vyrieši príchodom Janka Kružliaka predníka FS Lipa. Do formácie tak prichádza nová - mladá krv.
V tomto období do zoskupenia Jej družina prichádza vokalistka Michaela Almášiová.
Koncertnú sezónu 2002 skupina zahajuje v zložení spev: Zuzana Mojžišová; gitara: Mišo Béreš; basgitara: Atila Béreš; bicie: Boris Brna; husle: Ján Kružliak; viola: Kapor; všetky fúkačky: Rasťo Andris; vocal: Michaela Almášiová. V skupine zo zakladajúcich členov zostali štyria: Zuzana, Mišo, Rasťo a Atila.
Celý rok sa nesie v znamení koncertov doma aj vonku.
Koniec letnej sezóny 2002 prináša názorové nezhody. Kapela sa rozdeľuje na dve samostatné nové formácie. Zuzana, Mišo, Rasťo, Janko, Kapor. Atila, Miťa, Boris. Vznikajú názvovo aj repertoárovo podobné zoskupenia Zuzana Mojžišová a jej družina a Družina.
Chuť robiť nové pesničky ako aj potreba hudobného odlíšenia, ženie muzikantov zoskupených okolo speváčky Zuzany Mojžišovej k tvorbe nového materiálu, a tým aj k vydaniu nového CD titulu. Po hektickej a vyčerpávajúcej práci ešte v jeseni toho roku vychádza vo Vydavateľstve Pyramída druhé CD Zuzana Mojžišová a jej družina.
Nahrávania sa zúčastnili okrem kmeňových - Zuzany, Miša, Rasťa, Janka a Kapra, Márius Bartoň /basgitara/ – zo skupiny Fermáta, Peter Vágner /basgitara/ - skupina Too Much, Peter Mikulec /viola/ - SĽUK, Martin Breznický /klávesy/ - zo skupiny A.Bartošovej, Igor Ajdži Sabo /perkusie/ - zo skupiny J.Kirschner, Alžbeta Lukáčová /cimbal/, Boris Bašista /bicie/.
Krstí sa 6.12.2002 na Mikuláša a krstný otec je skutočný Mikuláš.
Album už v sebe zahŕňa aj ľudové piesne zo západného Slovenska. Repertoár skupiny sa tak rozrástol o hudbu lokalít - Záhorie a Ponitrie.
CD je kritikou prijaté kladne.
Je potrebné vytvoriť koncertnú podobu nahraného CD. V januári sa v skúšobni stretávajú Zuzka, Mišo, Janko, Kapor, Rasťo a k ním bicista Jakub Hitrich a basák ............... Nie je. Hľadá sa, skúša sa. Nič. Pár koncertov s kapelou odohráva basák Juraj Figura. Vytvorila sa akási databáza alternujúcich muzikantov. Husle alternujú - Janko Kružliak, Andrej Záhorec, Stanko Palúch a Veronika Šutá. Basgitaru - Tibor Bódiš, Roman Krajc.
Jadro plus alternácie.
Ukázalo sa, že život kapely na takejto platforme je najefektívnejší.
Aj keď v tomto roku muzikanti okolo Zuzany Mojžišovej nenahrávajú nový album predsa sa len v rámci udržania nahrávacej formy na pár dní dostávajú do štúdiového prostredia. V ich hudobnej produkcii a hlavne pod autorským vedením Zuzany vzniká hudba k CD-rozprávkam Smolíček Pacholíček a Zlaté Hviezdičky. Bolo to pekné. Božena Nemcová nemala žiadne námietky.
2003 - rok bez nahrávania sa skončil, treba niečo nové. Zuzana zbiera materiál, kúpi si Casio a začínajú vznikať nové aranže, nové námety, nové tipy, nové vízie. Problém je zvuk. Ako do nových piesní vniesť špičkový – svetový zvuk. Skombinovať akustické s elektrickým - husle, gitary, bicie, fujaru, valaskú flautu. Treba nájsť niekoho, kto sa v tom vyzná, kto má skúsenosti. Oskar Rózsa.
Prichádza k dohode. Oskar po skúške súhlasí. Termíny nahrávania sa blížia. Materiál treba uviesť do reálnej podoby. Ukázalo sa, že najefektívnejší spôsob ako hudobne zhmotniť Zuzanine predstavy je vytvoriť ich najprv v počítačovej podobe. Jadro zoskupenia - Zuzana, Mišo, Rasťo sa stretávajú v štúdiu v Banskej Bystrici. Štúdio sa nazýva SCANNER STUDIO a vyrábajú sa v ňom polygrafické záležitosti. Je tam však kľud a počítač so zvukovou kartou, ktorá sa ukáže ako takmer dokonalý balík muzikantov schopných zahrať všetko, čo si len človek zmyslí a naprogramuje. Úlohy programátora sa zhostí Mišo, Zuzana myslí a Rasťo chodí po pivo a pizzu. Takýto tvorivý tím, kde každý má svoje presné miesto sa javí ako správne riešenie tvorby nového materiálu. Ten je čoskoro v počítačovej forme hotový.
V tomto období sa na pár dní na Slovensko zo zámoria vracia bubeník Martin Valihora. Hudba vytvorená v bystrickom štúdiu ho zaujala a súhlasí so spoluprácou na tomto projekte. Skúša sa. Bicie sú famózne – treba ich však podporiť ďalšími muzikantskými "dovednosťami". Oskar nahráva basgitaru. Gitarové party si prerozdelili Andrej Šeban, Mišo Béreš a Juraj Burian. Husle Stano Palúch, Janko Kružliak a Andrej Záhorec. Ajdži Sabo hrá perkusie. Akordeón Boris Lenko, violu Peter Mikulec a Kapor – Juraj Vančík. Cimbal Alžbeta Lukáčová. Fúkačky rôzneho druhu Rasťo Andris a samozrejme spev Zuzana Mojžišová. Zostava je kompletná a zvuk tiež. Oskar prikladá ešte ďalšie svoje hudobné dokonalosti - dohráva klávesy a perkusie. CD je na svete. Porodilo ho opäť Vydavateľstvo Pyramída.
Krstí sa 18.10.2004 – krstní rodičia sú Iva Bittová a Marián Varga. Obsadenie koncertnej kapely nijako nezaostáva za CD. Účinkujú spev ZM, fúkačky RA, husle Stano Palúch, gitara Andrej Šeban, basgitara Oskar Rózsa, bicie Martin Valihora. Záznam z koncertu je šírený cez BBC do 14-tich krajín asociácie televíznych a rozhlasových staníc EBU.
CD sa vydáva na svoju cestu po svete hudby.
Aurel za najlepší album roka
Aurel za najlepší obal roka
Aurel za najlepší zvukový záznam roka
Aurel za najlepší producentský výkon roka
album získal 2 ceny IFPI Aurel 2004 v kategóriách zvukový záznam roka a producentský počin roka.
Najlepší spôsob ako odprezentovať nové a už tak úspešné CD je spraviť koncertné turné. Tak sa aj stalo. Zuzana a Janka /manažérka skupiny/ spustili pekelné tempo vybavovačiek, hľadania sponzorstva, telefonátov, stretnutí, debát, jednoducho všetkého, čo k dobrému turné patrí .
19.apríla 2005 úvodným koncertom v Ges klube v Košiciach turné začalo napĺňať svoju púť. V zložení Z.Mojžišová, R.Andris, J.Burian, S.Palúch, O.Rózsa, M.Valihora a Umelec Ľubor Priehradník /trúbka, klávesy/ sa v nasledujúcich dňoch táto formácia predstavila v mestách Liptovský Mikuláš, Bratislava, Šaľa, Moravany nad Váhom, Zvolen, Ostrava, Brno a Praha. Vyvrcholením krásnych dní plných muzikantského ale aj ľudského súzvuku bol koncert v Londýnskom klube Cargo 11.5.2005. Bolo to fantastické.
Čo dodať, len toľko, že súznenie ľudí zoskupených okolo Zuzany Mojžišovej pokračuje aj naďalej. "World music tour Zuzana Mojžišová 2005" neskončilo - spoločné hľadanie hudobného krásna pokračuje ďalej. Hráme spolu.
Keďže sa však svet koncertovania nie vždy skladá len z "veľkých elektrifikovaných hraní" v tomto období vzniká aj tzv. "akustický set". Formácia Pacora Trio v zložení S.Palúch - husle, M.Comendant - cimbal a R.Ragan - kontrabas doplnená o Zuzanin spev a Rasťove "fúkačky" dokonale spĺňa požiadavky takejto akustickej ethno zostavy.
Zuzanin projekt sa tak rozrástol o ďalšie skvelé muzikantské mená a tým aj možnosti koncertovania na pódiách ethno-world, rock, folk a jazz scény.